Pleťové limity, každý je má

Pozor! Tenhle článek dost možná vyzní, v dnešní mluvě, jako hodně self-love & feminist sdělení.
Rozhodla jsem se napsat článek o tom, co je nám holkám lomeno ženám dost nepříjemné a nerady se s tím chlubíme.


Jsem ten typ člověka, u kterého s přibývajícím věkem stoupá počet různých nehod spojených s alergiemi. Ta se u mě projevuje v očích, na obličeji, krku a rukou. Tedy na nejviditelnějších částech těla.

Když se mi to stalo poprvé brečela jsem strachy, že mi to zůstane (LOL). Že budu jako ty holky z amerických reality show a budu mít milion followerů za to, že se nebojím otevřeně mluvit o svém zohaveném obličeji. Srazilo mě to na kolena. Obličej mi otekl tak, že jsem ani nemohla otevřít oči a vlastní máma mě, bez nadsázky, nepoznala.
V první chvíli jsem se za sebe strašlivě styděla a nebyla schopná vyjít ven, dokud se to co možná nejvíc nezlepšilo. Kůži jsem měla napjatou, místy s puchýři, které po týdnu, když otok částečně opadl, začaly svědit. Trvalo tři týdny dostat se do původních rozměrů a barvy. Následovala další velmi 'příjemná věc'. Slezla mi kompletně veškerá kůže z celého obličeje včetně očních víček, rtů a uší. Vytvoří se vám pochopitelně nová, jenže ta je extrémně citlivá, zrudne pomalu i po umytí vodou.

Nejvíc mě trápí kosmetika, prací prášky a nakonec jídlo. Ještě bych ráda podotkla, že nejsem ten typ ženy s tou nejcitlivější pletí, naopak. I když jsem zrzek tak třeba se sluncem nemám problém vůbec. Pokud se namažu, nebo použiju makeup s UVčkem, slunce mi jenom 'vytáhne' pihy a opálím se. Co mám citlivé jsou oči a jejich okolí.Trpím na kruhy pod očima a mám pigmentové flíčky ve vnějším koutku. Mé oči jsou obecně citlivější na světlo i na povětrnostní podmínky, takže to vypadá, že jsem dost často uplakaná.

Co tím vším chci říct je:

Neplácejte na sebe cokoli, co má hezký obalRozhodně bychom měly využívat potenciál dnešní nabídky kosmetických společností. DMko poskytuje obrovské množství veganské i bezlepkové kosmetiky. Z vlastní zkušenosti vyzdvihuju i značky LUSH, RYOR, Scottish Fine Soaps a Crabtree & Evelyn. I když se u vás alergie na běžné ne-vegan, nebo ne-cruelty free produkty doposud neprojevily, neznamená to, že nikdy nepřijdou. Stačí oslabená imunita, špatné psychické rozpoložení a problém je na světě. Dost možná po takové zkušenosti budete mít alergii na vícero podobných produktů, které jste do té doby nepoužívaly, nebo  s nimi historicky neměly problém.

Výrobky s označením vegan, paraben free a netestováno na zvířatech neobsahují tělu nebezpečné látky a konzervanty. To znamená, že i když vám na srdci zvířátka a certifikáty neleží, tohle vám zaručí, že na ně s největší pravděpodobností nebudete mít alergickou reakci. Dezinformacím o tom, že přírodní - dekorativní kosmetika není kvalitní - nevěřte!. Tyhle hoaxy už dávno vzala voda a odličovací mlíko.


Mějte rády. Najděte balanc mezi etikou a svým pohodlím
Nestyďte se přiznat, co se vám stalo a jak vás to poznamenalo. Stejně tak nezavírejte oči před nedostatky vaší pleti a nestyďte se o nich mluvit. Mnohdy je rada kamarádky cennější než hodina googlení, jak ten problém vyřešit. Měly bychom se mezi sebou o problémy a zkušenosti dělit. Vzdělávat jedna druhou.

Jak jsem řekla, pleť má svoje limity a musíte jí dát čas na regeneraci. Nestyďte se a nepodléhejte tlaku společnosti. Přišla jsem na to, že i přes fakt, že se po uzdravení líčím dál, se nemám za co stydět i nenalíčená!


Eskapáda s kosmetikou se mě týkala celkem čtyřikrát. Poprvé, po nalíčení v Makeup Institutu, kdy jsem skončila na kapačkách v nemocnici. Podruhé, alergie na slupovací plŤvoou masku Číslo tři, to mě nalíčili na natáčení reklamy - a mě nenapadlo, po všech těch zkušenostech, si přinést vlastní make-up (ale už jsem se poučila!). Tzn. máte- li takovéhle potížem, noste si na set svoje vlastní líčení. No, a naposledy jsem příčinu neodhalila, což mě maličko děsí.

Neboje se mi napsat a podělit se o vaše zkušenosti. Šťastnou ruku při výběru kosmetiky!

POZOR, citlivý obsah:
0 Comments