Tugendhat, kráska s příběhem

"Tuhle krasavici se silným příběhem najdete v Brně, v Černopolní ulici 45..."
Vila Tugendhat je funkcionalistickým 'dítětem' architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Vila jse bezesporu revolučním dílem, které ve své době oplývalo řadou technických specifik, která pěknou řádku let po stavbě Tugendhatu nikdo nepřekonal... a možná, jistým způsobem, nepřekoná dodnes.

Ať už se jednalo o systém proudění vzduchu (vzduch proháněný přes cedrové piliny, které vytvářely příjemnou vůni...), vytápění (případně ochlazování vzduchu, pomocí tekoucí vody přes kameny...) nebo revoluční okenice, které se daly jednoduše zasunout do podlahy - pod okny pak vedly trubky s teplým vzduchem, aby se okna nemlžila. Zíráte, co?!
I přestože vila působí jako jednopatrová, ve skutečnosti má patra tři. Kouzlo! Dokonale splývá s přírodou a najdete v ní velké množství cizokrajných dřevin, minerálů, zimní zahradu a mou oblíbenou onyxovou stěnu, která při západu slunce září oranžově-lososovou barvou. Zázrak ♥ 
Vila byla postavena v roce 1930 (stavba trvala pouhých 14 měsíců a přišla tehdy na 5 000 000 korun). Obývaná původními majiteli byla pouze do začátku války. Majitelé Tugendthatovi byli Židé, podařilo se jim včas emigrovat a velkou část původního vybavení odvézt s sebou.

Kráska prožila těžké časy.
Nejprve byla obsazena německými úředníky, stala se z ní kancelář. Během války pak přišla o ebenovou stěnu, která se nacházela v jídelně. Po roce 1945 přišla další rána v podobě Rudé armády, která ji proměnila v ubytovnu. Vojáci vybavení prodávali, devastovali a volně stojícím nábytkem přikládali do ohně! Vilu zasáhl i pumový útok, který zničil všechny okenice. Vyjma jedné - té v jídelně, byla v době útoku zasunuta do podlahy.


Onyxová stěna měla štěstí, bývalý správce vily ji ještě před válkou obehnal betonovou stěnou. Tento duchapřítomný zásah ji uchránil před jistou katastrofou.

Jestli jste doteď váhali, zda vilu navštívit (protože není v Praze, ale v Brně - ano, taky je mi to moc líto), měli byste mít jasno! Tahle návštěva Brna za to stojí!


0 Comments