Berlín: lokální móda, antiky a sekáče

Berlín: kam za poklady? Rozhodla jsem se toto téma aktualizovat, a to na základě článku který byl u vás, mých čtenářů snad nejúspěšnější ze všech. Ve stručnosti se jedná o průvodce lokální módou, second handy, blešími trhy a antikvariáty. Nachází se tu asi tak půl milionu možností, kam jít nakupovat skvosty z druhé až padesáté ruky (everyone call it vintage).
Zapomeňte na Primark i H&M, fast fashion je passé. Berlín žije slow!
Má to hned několik důvodů. Málokdo chce splývat s davem a málokdo si v dnešní době neuvědomuje důležitost recyklace a snížení produkce odpadu.
Věci, který jsou tu s námi od sedmdesátek zcela jasně dávají najevo, že jsou kvalitní, když i po tolika letech vypadají jako nové. Mnohdy stáří věci poznáte jen podle cedulky. Navenek může vypadat jako by ji někdo léta oprašoval pampeliškovým chmýřím v muzeu.  
Koncept pomalé módy, neboli 'slow fashion' má z ekologického hlediska nepopiratelné výhody. Od úspory materiálů, vody, energie a pracovní síly až po snížení produkce odpadu. Čím více věcem prodloužíte život, tím méně zatížíte planetu.

Pokud se v Berlíně trochu vyznáte bude pro vás hračka se v obchodech zorientovat. Pokud jedete do Berlína poprvé, nezoufejte, je to jednoduché, stáhněte s aplikaci s berlínským 'idosem' a kupte si mapu sítě MHD (nebo si ji zdarma obstarejte v infostánku až na místě). Jestli se přece jen obáváte vyberte si pro začátek jen několik míst, která jsou od sebe v docházkové vzdálenosti, popřípadě bez přestupů. Předem si zjistěte aktuální otevírací dobu! (v sobotu se otevírá většinou až na oběd, v neděli bývá naopak zavřeno).
U jednotlivých míst uvádím ulici a do závorky typ dopravy, kterým se tam (z centra města) dostanete nejlépe, zastávku a čtvrť.

Trocha pojmů:
Ubahn = metro; Sbahn = vlak; celodenní jízdenka na MHD stojí 7€, což je 182 korun.

Důležitá místa k zapamatování: Alexanderplatz, Frankfurter Tor; čtvrti: Mitte, Kreuzberg, Neukölln...

Secondhandy
Sekáčů je v Berlíně jako hub po dešti. S největší pravděpodobností narazíte, při návštěvě těchto, i na mnohé další.
Toužíte-li po vintage leviskách, hedvábných košilích s výšivkami nebo kožených koních, pak je pro vás 'PICKnWEIGHT - vintage kilo store' ten pravý. Najdete ho na Alte Schönhauserstraße 30 (Ubahn Weinmeisterstraße, čtvrť Mitte). Veškeré zboží je tu opatřeno barevnými čipy, podle barvy čipu poznáte cenu za jeden kilogram. V obchodě se pochopitelně nachází i kontrolní váha, takže dopředu zjistíme kolik věc stojí.
Cenové rozpětí: cca 25 - 85€ / kg.

'PICKnWEIGHT concept store', což je obdoba toho kilového, najdete i v Kreuzbergu na adrese Bergmannstraße 102 (Ubahn Gneisenaustraße).

Když už budete v 'PICKnWEIGHT' (na Alte Schönhauserstraße) zastavte se rovnou i v 'Made in Berlin'. Ten najdete na Neue Schönhauserstraße 19, což je cca 40 metrů od PICKnWEIGHT. Tady jsou ceny, klasicky, za kus. Hledáte-li cool lodičky nebo svatebky, tady budete na správné adrese, jsou tu dvě patra plná oblečení.
Cenové rozpětí: cca 10 - 50€ / ks.

V Berlíně sídlí síť second handů s názvem 'HUMANA', najdete jich tady hned patnáct!

Mně se osvědčila pobočka na Alexanderstraße 7 (Alexander platz) a pětipatrová na Frankfurter Tor 3. Otevírací doba je, narozdíl od jiných, více než přívětivá. Nakoupíte tu od pondělí do soboty v čase 10-20. V době výprodejů pořídíte oblečení skutečně levně od padesáti centů. Pro představu; já jsem si pořídila ručně pletený svetr a dvě košile (jedna vyrobena v USA, druhá v Itálii) celkem za 4 Eura. Humana na Franfurter Tor nabízí kromě oblečení a doplňků i bytový textil, nádobí, dekorace, hudební nosiče a časopisy. Až tu budete, nezapomeňte si přečíst, nebo odnést prospekty, kde je detailně popsané fungování a význam HUMANA Second handu na trhu.Cenové rozpětí: cca 0,50 - 100€ / ks.

Bleší trhy
Pouliční 'bléšáky' jsou takřka na každém druhém kroku. Nejčastěji probíhají v sobotu a v neděli. Jejich otevírací doba se liší, ale nikdy netrvá déle než do oběda. Tak ať je nezaspíte!
Najdete tady knihy, plakáty, nádobí, porcelán, šperky, oblečení, starožitnosti - od mosazných sošek až po angličáky. Někdy to chce notnou dávku trpělivost, která se ale zpravidla vyplatí.

Stručný seznam ulic:
Straße des 17 Juni (SBahn Tiergarten)
Mauerpark 
EberswalderStraße
Fehrbelliner Platz 1
Roh Grünbergers
traße a Gabriel-Maxstraße
Treptower Art Center: Eichenstraße 4

Antikvariáty
Pokud jste si něco málo našetřili a chcete si přivézt hodnotnější věci, navštivte berlínské antiky. Jeden takov, jehož název si jen těžko zapamatujete 'Antiquariat am Gendarmenmarkt Jason Düssel', se nachází na Charlottenstraße 53/54 (UBahn Stadtmitte). Další se jmenuje 'Antiquariat am Hermannplatz' a najdete ho na adrese Hobrechtstraße 14  (Ubahn U Hermannplatz).

Kromě výše zmíněného poskytuje Berlín i trhy s uměním a ručně vyraběnými výrobky. Takové trhy fungují podobně jako ty bleší.


Na nic nečekejte a vzhůru do Berlína na lov pokladů!
Džínová bunda 35€
Sukně 20€; tenisky 14€

0 Comments