Za sněhem!

Haló, za sněhem se nemusí až ke dvanácti měsíčkům! Bohatě postačí nezoufat, že nenapadl, vzít auto a vyrazit do hor. Koneckonců výlet na prašanem pokryté horské kopce je lepší, než dva dny sněhu ve městě, které pak komplikují chůzi i dopravu. Co takhle Harrachov, Kořenov nebo Mumlava? Představte si to! Vodopády, zasněžená pole, ojíněné stromy, horské boudy, sklárny a rolby brázdící kopce. Jizerky a Krkonoše! ♥
Trocha zeměpisu:
Středisko Harrachov se nachází v Krkonoších, v nadmořské výšce 665 metrů.
Cestou po 'modré', přibližně 2 kilometry od Harrachova, zurčí Mumlavský vodopád - nejvodnatější ze všech krkonošských. Spadá z výšky necelých 10 metrů, hned nad ním stojí Mumlavská bouda (1879), která dodnes slouží jako hostinec. Spisovatel Jaroslav Durych o Mumlavské boudě tvrdil, že si tu dávala dostaveníčko pražská společnost v Harrachově. Není divu, je tu krásně.
Kořenov leží na hranici Jizerských hor a Krkonoš - v okrese Jablonec nad Nisou. Nad obcí vykukuje rozhledna jménem Štěpánka, nedaleko stojí evangelická Tesařovská kaple (Svatyně v Kořenově) postavená podle návrhu architekta Otto Bartninga.

Mumlavská bouda
Je jako vystřižená z Krkonošských pohádek o Krakonošovi. Sice tu nelétá Sojka Práskačka a lesní jahody se nemění na rubínový náhrdelník, ale zbytek sedí! Lesem okolo vodopádu se prochází pan nadlesní, má dva barváře a chodí sem s nima na oběd. Uvnitř - u pípy stojí bodrý hostinský, dřevěný interiér připomíná pohádku o třech veteránech. Nedá se tu platit kartou ani pexesem (jak nás hostinský upozornil) a jediné co připomíná dnešní dobu je vtip o Babišovi nalepenej za výčepem spolu s výstavkou domácích fotografií a pohlednic s tématikou francouzských buldočků. Dáváme si tu čaj, zeleninový vývar a lívance s borůvkama.
Rozhledna Štěpánka
Cesta na Štěpánku je krásná. Ať už jdete v bílé tmě, nebo jste doprovázeni paprsky slunce opírajícími se o špičky zasněžených stromů. Cestou na Štěpánku minete dvě chaty, Hvězdu a Turnovskou. Obě poskytují ubytování, občerstvení a teplé svařené víno pro ty turisty, kteří se potřebují během 'namáhavého' výstupu občerstvit. K oběma se lze dostat autem, ale to už není taková zábava. Stánek s občerstvením nechybí ani přímo pod rozhlednou. Co se parkování týče, dole v údolí je velké parkoviště a budete-li mít štěstí na dobré lidi, jako my (dva roky za sebou), přenechají vám při odjezdu celodenní parkovací lístek. Můžete si s sebou vzít boby, lyže, sáňky i běžky a zpříjemnit si tak cestu dolů. Nezapomeňte s sebou vzít pejsky! Náš belgický ovčák Cory zbožňuje sníh a pláně jím pokryté. Když otevřeme kufr u auta - a on zjistí, že je na horách, na sněhu - ty jiskřičky štěstí v jeho očích se ničemu nevyrovnají.
Sklárna a minipivovar Harrachov
V Harrrachově kromě hospůdek a penzionů funguje i sklárna a minipivovar Novosad & syn.  V patře je restaurace, ze které se můžete dívat na sklářskou výrobu. Hned vedle je muzeum skla. Do minipivovaru se dá jít na exkurzi, nebo si prostě jen koupíte nějaký to pivčo na doma. Pivovar vyrábí kvasnicová nefiltrovaná a nepasterizovaná piva a  jedno pivo se dokonce jmenuje František! Sklářská tradice je pro tuhle oblast typická a skláren je tady jak písku na pláži. Cestou tam, nebo zpátky, je ideální navštívit muzeum skla v Jablonci. Milovnice módy a drobných doplňků ocení roztomilé náramky ze skleněných korálků. Jak jinak, než ruční výroby, Jsou děsně cool, přísahám!
Jára Cimrman na horách
Projíždět budete pravděpodobně přes Tanvald! Pro milovníky Járy Cimrmana to bude jistě velký zážitek. Tanvaldsko je místem, kde génius pobýval a tvořil. Na jeho počest zde vzniklo Muzeum Cimrmanovy doby. Leží na adrese Kořenov - číslo popisné jedna. Ten, kdo bystrý je, najde v okolí několik památníků s mistrovým jménem.
Spousta pražanů auto nemá, co si budeme povídat, není tady kde parkovat a v drtivý většině případů je MHD rychlejší. Můžete zkusit třeba car4way, je to fér zápujčka a aut mají po městě hafo. Šťastnou cestu!
PS: nezapomeňte si vzít sněhový řetězy a kýbl písku do kufru (vlastní zkušenost). Nemáte zač!
foto: Deerkerol.cz

0 Comments